تعهدات

پیام رئیس هیئت مدیره

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان همیشه به چالش ها به مثابه فرصت ها نگریسته و تلاش نموده است تا از طریق تحقیقات مبتنی بر شواهد و واقعیت ها، به آن چالش ها رسیدگی نماید. این اداره به تعهد دراز مدت اش برای یک افغانستان بهتر، از طریق تحقیقات و نشریات علمی، مشارکت فعال با ذینفعان، و ارائه سفارشات عملی با در نظر داشت واقعیت‌های کاری در این کشور، می رسد. تمرکز کاری این اداره روی تحقیق و پژوهش، علیرغم چالش های امنیتی و محیطی در این کشور، بازتاب دهنده ای ویژگی سازمانی این اداره و همچنان کارمندان آن می باشد. برای افغانستان، سال حاضر یک سال قابل توجه است زیرا این کشور با چالش های سیاسی، امنیتی و استراتیژیک مواجه می‌باشد. نا معلوم بودن چگونگی تغییرات، تحولات، و چالش های فوق، فعالیت های تحقیقی این اداره را بیشتر از پیش مهم ساخته و این اداره به فعالیت های پژوهشی اش ادامه می‌دهد تا از این طریق توانسته باشد به برخی از مشکلات بغرنج پالیسی که این کشور را متاثر خواهد ساخت، وضاحت ارائه بدارد. تیم تحقیقاتی واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان که توسط افغان ها مدیریت و رهبری می شود، موقعیت خوبی را برای این اداره فراهم ساخته است و با دسترسی به تسهیلاتی که دارد، این اداره متعهد به یافتن راه حل هایی برای برخی از این مشکلات است تا با پالیسی سازان جهت آزمایش و گسترش یافته ها و نظریات اش، کار نماید. برابری و شمولیت زنان و مردان در امور تحقیقاتی در این اداره، سبب شده است تا ایده های الهام بخش و موثر که نمایندگی از ابعاد و اقشار مختلف می نماید، این اداره را قادر سازد تا از طریق تحقیق و پژوهش روی مسائل مربوط به افغانستان، بطور مثبت تاثیر بگذارد. اطمینان دارم که واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان به تولید و نشر تحقیقات مهم کماکان ادامه خواهد داد. این کار سبب می شود تا زمینه تبادل افکار و ایده ها فراهم گردد که روی کارکرد ها و پالیسی ها در افغانستان تاثیرات مثبتی از خود به جای خواهد گذاشت.

هیئت مدیره

هیئت مدیره، نتایج تحقیقاتی و فعالیت های ارتباطی اداره واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان را با درنظرداشت پلان استراتیژیک سه ساله این اداره ارزیابی نموده و راهنمایی های لازم و نظریات خویش را برای توسعه استراتیژیک این اداره، ارائه می نماید. همچنان این هیئت نقش مهمی را در تصویب یا تغییر پالیسی های این اداره، ایفا می کند.

هیئت مدیره واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان شامل سران و نمایندگان مأموریت های اروپایی، دیپلمات های ارشد دفاتر سازمان ملل متحد در افغانستان، رهبران نهاد های جامعه مدنی، کارشناسان و متخصصان پالیسی اداره عامه که سابقه کاری خوب و طولانی مدت در زمینه کار در افغانستان دارند، می باشد. جلسه ای هیئت مدیره هر ماه تحت ریاست جلالتماب توبیاس تایبرگ سفیر کشور سویدن در افغانستان، دایر می گردد.

توبیاس تایبرگ

سفیر سویدن در افغانستان

توبی لنزر

معاون نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد؛ یوناما

پیر میادون

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان

پیتر پروگل

سفیر آلمان در افغانستان

انجینیر جواد جاوید

رئیس HAFO

جولیون لیزلی

کارشناس مستقل

داکتر نیلاب مبارز

سکتر جنرال جمعیت هلال احمر افغانستان

هیلینا ملکیار

کمیشنر در اداره مستقل مبارزه با فساد اداری

شیرازالدین صدیقی

کارشناس مستقل

تمویل کنندگان ما

تمویل کنندگان ما

شرکای ما

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان به مشارکت اش با انستیتوت های تعلیمی و آموزشی، کنسرسیوم های بین المللی و سازمان های تحقیقاتی و پژوهشی ارزش ویژه قایل است. این نوع مشارکت و همکاری ها به ما زمینه دسترسی به تخصصی که شرکای ما دارند، را فراهم می سازد. و نیز قادر خواهیم بود که بطور مشترک تحقیقات و پژوهش های را روی مسائل متنوع و مختلف انجام داده و منابع با ارزشی را که در اختیار داریم، باهم شریک بسازیم. شرکای ما غالباً یک چشم انداز جهانی را در تحقیقات مان می آورند طوری که تجربه دو دهه تحقیق و پژوهش در افغانستان، این اداره را قادر ساخته است تا تخصص و دانش محلی از واقعیت های این جامعه و کشور را در اختیار داشته باشد و با شرکا اش، در میان بگذارد.

شبکه راه حل اهداف انکشافی پایدار ملل متحد (SDSN)

شبکه راه حل اهداف انکشافی پایدار ملل متحد در سال 2012 تحت نظر دبیر کل سازمان ملل ایجاد شد. SDSN برای ترویج راه حل های عملی برای انکشاف پایدار از جمله تطبیق اهداف انکشاف پایدار و توافقنامه آب و هوای پاریس، تخصص علمی و فناوری جهانی را بسیج می کند. این شبکه همکاری نزدیک با نمایندگی های ملل متحد، موسسات مالی چندجانبه، سکتور خصوصی و جامعه مدنی دارد.

بخش آنلاین امورات بین المللی کلمبیا

بخش آنلاین امورات بین المللی در پوهنتون کلمبیا (CIAO)، پایگاه داده های آنلاین در زمینه تحقیقات امورات بین المللی در جهان است که دربرگیرنده هزاران مقاله، مقاله های در حال انکشاف، کتاب های الکترونیک، و خلاصه پالیسی در یک چوکات قابل دسترس و جستجوی آسان است. CIAO با بیش از 250 نهاد همکاری مینماید، بیش از 6000 بازدید در هفته دارد، و هر ماه محتوای صدها مقاله را به محققان ارائه میدارد. ما با مراکز تحقیقاتی مختلف به شمول، نهادهای پژوهشی، انستیتوت شرق میانه (خاور میانه)، واحد اطلاعات اقتصاد دانان همکاری مینمائیم. ما با داشتن بیش از 450 پوهنتون به عنوان سبسکرایبر، تبدیل به یک مجمع مهم برای ارائه فعالیت های مربوط به سیاست جهانی شده ایم.

صندوق تحقیقاتِ چالش‌های جهانی (GCRF)

صندوق تحقیقات چالش های جهانی توسط دولت بریتانیا در سال 1394 تاسیس شد و این صندوق، تحقیق و پژوهش روی چالش های که کشور های رو به انکشاف به آن مواجه اند، را مورد حمایت قرار می دهد. این صندوق با واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان و همچنان با موسسه تحقیقات برای انکشاف پایدار در قسمت پروژه (مواد مخدر و نظم یا بی نظمی:‌ تبدیل اقتصاد جنگ به اقتصاد صلح) همکاری می‌نماید. پروژه تحقیقاتی متذکره در چندین کشور صورت می گیرد که شامل افغانستان،کلمبیا و میانمار می شود.

شبکه تحقیقی راه حل ها برای منع افراط گرایی خشونت آمیز (RESOLVE)

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان عضو کمیته رهبری این شبکه می‌باشد. این شبکه در انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا قرار داشته که یک کنسرسیوم جهانی شامل محققان و سازمان های پژوهشی و تحقیقی است. نهاد های عضو در این شبکه متعهد به گردآوری و تأمین ارتباط میان یک دیگر بوده و استفاده موثر از تحقیقات محلی روی افراط گرایی خشونت آمیز را تشویق می نماید تا از این طریق بر تدوین و طرح پالیسی ها و عملکرد موثر، تاثیر گزار باشند.

کنسرسیوم تحقیقات معیشت مصئون (SLRC)

کنسرسیوم تحقیقات معیشت مصئون یک پروگرام هشت ساله تحقیقاتی جهانی بوده است (1389 تا 1398) که به منظور پژوهش روی معیشت ها، عرضه خدمات اساسی، و مصئونیت اجتماعی مخصوصاً در شرایط و کشور های متاثر از جنگ و منازعه، ایجاد گردیده است. تحقیقاتی که این کنسرسیوم در افغانستان به همکاری واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان انجام داده است، روی تولید شواهد و واقعیت ها در سکتور های معیشت، عرضه خدمات اساسی، و مصئونیت اجتماعی بوده است تا از این طریق بر نحوه و چگونگی ارائه کمک های بین المللی در این کشور، تاثیر گذار باشد.

میکانیزم بحران و شیوه جامع اتحادیه اروپا برای مدیریت منازعات (EUNPACK)

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان یکی از بخش های این میکانیزم می باشد؛ این میکانیزم در قالب یک کنسرسیوم محققان است که در واقع متخصصان اروپایی در بخش مطالعات جنگ و صلح در مناطق و حوزه های مختلف مربوطه، می باشند.

پوهنتون کاتب

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان تفاهمنامه ای را با پوهنتون کاتب در اواخر سال 1397 به امضاء رسانید تا این نهاد ها به طور مشترک روی معرفی اهداف انکشاف پایدار کار نموده و تحقیقات مربوط به رشته های مختلف علمی را که مختص به اهداف انکشاف پایدار افغانستان باشند، مورد حمایت قرار بدهند. بر اساس تفاهمنامه، این نهاد ها روی ارتقاء ظرفیت، تشریک منابع، برگزاری کنفرانس ها و بهبود سیستم های تحقیقاتی مبنی بر بهترین تجارب و معیار های بین المللی به خاطر منافع افغانستان، همکاری می نمایند.

x